Ájurvéda - umění dlouhověkosti
Ájurvéda je nejdokonalejší a nejpropracovanější léčebný sytém na světě. Vznikal před více než 5000 lety.
Ájurvéda je ucelený systém, který pojednává o výživě a trávení, možnostech posilování psychiky, metodách léčení nemocí, poznatcích o léčivých rostlinách, způsobech udržení zdraví a cestě k dlouhému životu, radách, jak překonávat špatné charakterové vlastnosti a jak získat příjemné rysy osobnosti.
Znovuoživení zájmu o ájurvédu odpovídá celkovému přechodu myšlení, jímž svět v současné době prochází. Existují posuny v našem hodnotovém systému, jak je možno zcela zřetelně pozorovat na počtu hnutí zabývajících se lidským zdravím či ekologií, a podle toho, že stále více lidí usiluje o duchovní vědomí.
Ájurvéda ovlivnila nejen medicínu v oblasti Asie, ale o ájurvédu se opíral i samotný představitel starořeckého lékařství – Hippokrates.
Sanskrtský termín ájurvéda se překládá jako věda o životě (ÁJU znamená život a VEDA znalost, věda). V současné době se často setkáváme s překladem „umění žít“ nebo nauka o dlouhém životě.
Principy ájurvédy jsou univerzální, nadčasové a platí jako zdroj všech tradic přírodního léčitelství.
Ájurvédská teorie je založena na konstituci jedince, určující jeho náchylnost k určitým nemocem. Základem ájurvédy je víra, že se skládáme ze tří životních energií známých jako tři dóši – váta, pitta a kapha.
Každý člověk se narodí s jedinečnou konstitucí, takovou úrovní tří dóš, která je pro něho správná – tzv. stav prakruti. Pokud se tři dóši v průběhu života dostanou například vlivem nevhodného stravování, stresu a přepracování do nerovnováhy, staneme se náchylní k různým nemocem.
Ájurvéda pomáhá předcházet rozvinutí nemoci prací s konstitucí jednotlivce, kterou usiluje navrátit do stavu prakruti.
Ájurvéda není vědou o nemocích či lécích, ale vědou o životě – je to moudrost o plnosti života.
„Není jiného léku, jenž by se mohl srovnávat s potravou. Lidé mohou být zdraví jen tehdy, požívají-li vyváženou stravu. Nemocného nelze vyléčit jen léky bez náležité volby stravy. Proto každý lékař ví, že potrava je nejlepším ze všech léků.“
V dnešní uspěchané době lidé na význam zdravého stravování zapomínají. Hodnotné potraviny nahrazuje odpad. Potrava se naopak velmi často stává příčinou nemoci.
Základní znaky ájurvédy:
- má velmi blízko k přírodě
- zdůrazňuje předcházení nemocem
- léčí vždy celé tělo, duši a mysl
- apeluje na samoléčebnou sílu každého organismu
- klade důraz na výběr té správné stravy a pití
- ukazuje, jak prožít život ve zdraví
- léčba je jednoduchá a nenáročná na prostředky
- kromě výživy, bylin a jiných léků doporučuje vhodný typ meditace, dechových cvičení, jógové asány, změnu životního stylu a případně další jemné metody léčby
Pomoc hledejte v bylinkách
Bylinky jsou již po tisíce let nejdůležitější součástí ájurvédské praxe. Jejich chutě vytváří energii, která šíří jejich účinky a podporují rovnováhu mezi dóšami.
Prokázalo se, že směs většího množství bylin, má silnější účinek než součet účinků jednotlivých bylin.
Základním principem léčení v ájurvédě je obnovit harmonii, neboli rovnováhu tří dóš. Pro navrácení rovnováhy využívá ájurvéda sílu jednotlivých druhů bylin a koření. Ájurvédské byliny přispívají k obnovení tělesných a duševních sil – harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.
Všechny byliny používané v ájurvédě jsou popsány podle svých ras (chutí) a gun (vlastností).
Každá rostlina přitom obsahuje jednu nebo více základních chutí: sladkou, kyselou, slanou, pálivou, hořkou nebo svíravou.
Základem indické medicíny jsou, stejně jako u většiny dalších, léčivé rostliny. Indie ve svých rostlinopisech eviduje přes 2000 druhů a ájurvéda jich využívá nejméně 800.
Příkladem bylin, které hojně a velmi rádi používáme do našich ájurvédských čajů jsou:
Černý pepř
Hřejivý a vysušující. Přispívá k normálnímu trávení, je to přírodní antioxidant. Má pozitivní vliv na pohlavní systém u žen, proto jej také najdete v čaji Aktivní žena. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy a dýchacího systému, ke zdraví jater a normálnímu stavu pokožky.
Skořice
Skořice je se svou pálivou, sladce svíravou chutí hřejivá, antiseptická a stimulující.
Působí jako afrodiziakum a analgetikum, uvolňuje křeče a působí močopudně. Její antibakteriální a antiseptický účinek se využívá při léčení dásní a kvasinkových infekcí.
Kurkuma
Má antibiotické účinky a působí protizánětlivě. Kurkuma se doporučuje taky proti bolestem na hrudi.
Zázvor
Antidiuretický účinek. Doporučujeme, aby se s výjimkou velmi horkých dní, stal čerstvý zázvor pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Stimuluje funkci jater a pomáhá při krčních infekcích. Zároveň pomáhá proti nechutenství.
Kardamon
Podporuje uvolnění křečí v trávicím systému, chrání žaludeční sliznici a zmírňuje pálení žáhy. Zvyšuje chuť k jídlu a má kladný vliv na funkci jater. Používá se při zácpě a plynatosti. Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Podporuje funkci mozku a paměti. Pomáhá i na zklidnění nervů. Má mírně močopudné účinky a odstraňují nadbytečnou vodu z těla. Pročišťuje a podporuje funkci ledvin.
Vroucí vodou zalijte čaj v poměru 10 g (cca 6 zarovnaných čajových lžiček) na 1 litr vody. Ponechte 7 minut louhovat. Poté přeceďte.
Ještě se podíváme na stav, kterým trpí stále více lidí. Jedná se o ÚNAVU.
Trvalý stav snížené výkonnosti a pocit, že nejste ve své kůži, se obvykle označuje za únavu.
Nejde o nemoc, ale pokud o únavu nedbáte, dostaví se další závažné zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy, migréna a bolesti zad. Přetrvávající únava zvyšuje náchylnost vůči vnějším infekcím a dochází k oslabení imunitního systému organismu. Věnujte pozornost jednotlivým příznakům únavy.
Hektický životní styl, znečištěné ovzduší, hluk a další faktory narušují naši rovnováhu. Jedinou možností je, že si dopřejete včas dostatečně dlouhé přestávky klidu. Uvaříte si šálek ájurvédského čaje s bylinkami a kořením a vydechnete.
V naší technologicky orientované společnosti žádné skutečné zotavení neexistuje. Děláme pořád něco a to i v době volna. Představa úplného uvolnění v tichém prostředí (naše psychika by přímo vrněla blahem) ani neexistuje.
Je jen jeden skutečný prostředek, který vám pomůže a tím je KLID.
Skutečný klid znamená, že se zbavíme myšlenek, že „něco musíme udělat“, že nemyslíme na to „co bylo“ a „co by mohlo být“. Zkrátka prožít pár okamžiků v naprosto uvolněném stavu a sami se sebou.
Včasné zotavení je velmi důležité, jinak se únava hromadí. Naordinujte si jeden nebo dva dny v klidu, masáž, lázeň, výživnou stravu, horký zázvorový čaj a posilující bylinkové čaje.
Buďte k sobě naprosto upřímní. Buďte v souladu se svou fyzickou a psychickou stránkou. Jestliže potřebujete více spánku než ostatní nebo se rychleji unavíte, pak tuto skutečnost akceptujte a chovejte se podle toho.
Nesrovnávejte se s jinými lidmi, ale naslouchejte sobě samým.
Navštivte naši kamennou prodejnu nebo si vyberte z bohaté nabídky ájurvédských čajů v našem e-shopu. Pokud budete chtít poradit kdykoliv se na nás obraťte.
Přejeme jen klid a pohodu nad lahodným šálkem čaje.